FEEDBACK – czy umiemy dawać i czy umiemy przyjmować?

przez Monika
0 komentarz

Jako aktorzy, artyści, twórcy, nieustannie spotykacie się z opiniami, odrzuceniem, ocenami.
UFAM, że poniższa perspektywa będzie  was wspierać na waszej drodze.

Wszystko co robimy w życiu tak naprawdę niesie za sobą Informacje zwrotne i  są one nam przedstawiane,  objawiają się nam  w wielu formach.

Możemy rozejrzeć się wokół i zobaczyć na własne oczy jakiś skomplikowany projekt, który jest naszym obecnym doświadczeniem życiowym jako WYNIK. Wynik wcześniejszych naszych działań, myśli, zrobionych czy też nie zrobionych rzeczy.

Ten WYNIK to informacja zwrotna. Środowisko, w którym żyjesz, pieniądze lub brak pieniędzy na koncie bankowym to też informacja zwrotna. Relacje (zarówno te osobiste, jak i biznesowe), przyjaźnie, praca itp. Są dla Ciebie namacalne. Kiedy dokonamy takiej inwentaryzacji „fizycznych” form informacji zwrotnej, a następnie zrobimy OGROMNY odważny krok naprzód Bycia w 100% odpowiedzialnym za to wszystko, wtedy możemy zacząć zdawać sobie sprawę, jak sami potrafimy przekształcić to, z czego nie jesteśmy szczęśliwi, w lepsze i bardziej  wspierające efekty.

Jak to możemy zrobić? Np. Poprzez zadawanie pytań „Czy to działa w moim przypadku?” lub „Czy to NIE działa dla mnie?”. Na początku może to być trudne, ponieważ znacznie łatwiej jest obwiniać  okoliczności zewnętrzne niż przyznać się do odpowiedzialności.

Co ważne w tej sferze ODPOWIEDZIALNOŚCI NIE MA MIEJSCA na winę czy wstyd.. Ani wobec innych, ani wobec siebie. To tylko chwila, w której z mocą wkraczamy w przyjęcie, uznanie i w zaangażowany „sposób bycia”, a następnie otwieramy się na mechanizm, w którym wymagane jest właściwe działanie i pojawia się ono z różnych nieprzewidywalnych źródeł. Czy To jest łatwe? Nie, nie zawsze, ale na dłuższą metę będziesz mieć większą kontrolę, kiedy przyjmiesz moc w swoje ręce, a to oznacza… cóż… powiedzenie sobie „Ja to Wybrałem …” lub  „ Ja to właśnie w tej chwili Wybieram ”. Świadomie. I przyjmę konsekwencję tego wyboru.

Tyle o feedbacku wynikającym z naszych działań, który przybiera postać fizyczną w naszym życiu.

A co z feedbackiem słownym?

Często  na planach, na castingu, od przyjaciół i znajomych,  reżyserów słyszycie uwagi i informacje zwrotne. Ta sfera opinii wymaga ZAUFANIA. Zaufania do tych, od których otrzymujesz informację zwrotną ale też zaufania do siebie. To drugie z pewnością jest ogromnym krokiem w kierunku ewolucji i wolności. Zbierać opinie i używać tego, co ci służy, a odrzucać to, co nie. Tu taka mała porada, może niektórym się przyda:  jeśli otrzymujesz informacje zwrotne z wielu źródeł, zanotuj sobie je wszystkie, przypatrz się każdej, wsłuchaj w siebie gdy na nie patrzysz i zobacz jak Ci każda z nich rezonuje. Gdy otrzymasz kolejne dopisuj. Zbieraj je i po jakimś czasie wykreślaj te, które już nie wywołują żadnych emocji ale zbladły na tyle, że nie są już użyteczne w żaden sposób dla Ciebie. Bo niektóre z nich mogą być przecież skarbem dla Ciebie.

Inną sprawą są  nasze osobiste  opinie, wiesz, te podburzające samokrytykę, te którymi się samobiczujemy.  Informacje zwrotne, które „wmawiamy sobie”, pielęgnujemy w sobie nie wiedzieć dlaczego. Tak wiele razy oczerniamy samych siebie przed samym sobą, tak często obrażamy samych siebie myśleniem o sobie źle i niekonstruktywnie. Pierwszym krokiem do wolności jest zauważenie tego, monitorowanie swojego toku myślenia o sobie samym, jeśli ktoś chce wypisywanie sobie po jednej stronie kartki myśli niewspierających a po drugiej obok zamianę tej myśli na bardziej wspierającą i wprowadzanie tej nowej do swojego krwiobiegu myślowego. By to  były myśli podnoszące na duchu i konstruktywne, Przekazanie tej uwagi pełnej miłości  ostatecznie zaowocuje tym, że inni będą traktować cię z szacunkiem… ponieważ… traktujesz siebie z szacunkiem.

Jeśli częściej stwierdzasz, że jesteś hiper-krytyczny wobec siebie lub innych, albo szukasz „doskonałości” w sobie i innych, możesz cofnąć się i spojrzeć na swoje wcześniejsze życie i wychwycić moment narodzin tych głosów, które najprawdopodobniej pochodzą od rodzica, nauczycieli, mentorów itp.

Mogły one „mieć dobre intencje” zazwyczaj tak było, ale skutki tych wszystkich nagrań z przeszłości są teraz żyzną glebą, na której wzrastają te auto-rozmowy i autosabotaż uniemożliwiając ci przełom.


DAWANIE FEEDBACKU słownego

Pamiętajmy- sami jesteśmy odpowiedzialni za to, jak otrzymujemy informacje zwrotne i jak się z nimi czujemy. Ale też jesteśmy bardzo odpowiedzialni za dawanie feedbacku, bo też się pewnie Wam zdarza prawda? Wyrażanie opinii o kimś, o czymś bezpośrednio do kogoś.

Przede wszystkim według mnie powinno się to odbywać w takim zbiorniku miłości, zaufania, współczucia i zrozumienia.  Kiedy oferuję informację zwrotną, ma to na celu konkretny zamiar przy działaniu tych czynników, które wcześniej wymieniłam i wzmocnienie pozycji odbiorcy.  

Jest to również dla mnie doskonała okazja, aby posłuchać i zobaczyć siebie w dialogu. Intencją jest wspieranie innych w rozwoju dla nich, a często także w rozwoju naszej wspólnej relacji. Jeśli chcesz przekazać opinię innej osobie, możesz ją przedstawić jako „Czy nie masz nic przeciwko, jeśli dam ci informację zwrotną?”

„Czy nie masz nic przeciwko, jeśli wyrażę swoje zdanie o tobie, opowiem swoje doświadczenie związane z  tobą lub wyrażę opinie o twojej pracy, filmie” itp.… To pozwala, osobie która słucha  nie czuć się  osądzonym lub atakowanym. Pamiętaj też, że jest to tylko twoje doświadczenie  z tą osobą. Daje też tej osobie  możliwość zaakceptowania i brania na siebie odpowiedzialności. Innymi słowy, jeśli wyrazisz intencję uczciwości, szczere pragnienie rozwoju drugiej osoby i otworzysz przestrzeń dla informacji zwrotnej, może pojawić się znaczny wzrost dla ciebie, dla innych i dla tej relacji.

Znana jest też taka metoda na kanapkę, słyszeliście? Jeśli chcesz zwrócić uwagę osobie, że coś Twoim zdaniem robi źle to na 5 rzeczy które jej powiesz 1 powinna być tym komunikatem o tym, że coś Tobie ale jest ona schowana niczym listek sałaty pomiędzy pysznym serem, masełkiem, pomidorem i pastą jajecznąJ dodatkowo ważne by przekazywać to w ten sposób by nie używać słowa ALE, które zazwyczaj budzi w słuchającym emocje bycia krytykowanych czyli lubię cię, ale.. zamiast tego używamy sformułowania „równocześnie do tego”. Poczujcie różnicę: Lubię Ci i równocześnie do tego czuję rozdrażnienie tym, że… i tu wymieniamy o co chodzi..

SŁOWNY feedback – otrzymywanie

A co gdy to my otrzymujemy słowny feedback?

Będzie to się zdarzać wiele razy, kiedy ludzie będą oferować Ci niezamówione czy też niezamówione informacje zwrotne, opinie, które mają zły zamiar lub być może nie zostały przekazane z szacunkiem. Nawet w takich sytuacjach są możliwości rozwoju. A raczej zwłaszcza  w takich.

Chodzi o to, aby po prostu powiedzieć „dziękuję za informację zwrotną”, a następnie przejść dalej.


Otrzymywanie feedbacku od przyjaciela, od kogoś w relacji biznesowej, nauczyciela, mentora  Jest NIESAMOWITE. Ważne, że to Ty wyznaczasz standardy, w jakich inni Cię traktują. Każdy  z nas pewnie wolałaby raczej otaczać się ludźmi, którzy nas podnoszą na duchu i z którzy przychodzą do nas ze swoją perspektywą, doświadczeniem w miłości  i obie strony czują się przy tym komfortowo. Ale nie zawsze się tak dzieje.  czasami informacja zwrotna  boli i  może nas zrazić lub zaskoczyć. JEDNAK wiem, że jestem odpowiedzialny za to, jak się z tym czuję, jak to odbieram i jak na to reaguję. Wiem również, że jeśli jestem „pobudzony” przez informacje zwrotne, mogą to być wielkie prawdy do odkrycia dla mnie, dziękuję osobie, która  odważnie się wypowiedziała. Nie spieszę się, rozpakowując ten feedback jak prezent, jak paczkę, w której może być dla mnie kluczowa informacja niczym skarb dzięki któremu   mogę się rozwinąć. Kluczem do sukcesu jest naprawdę zrozumienie, że to JA  jestem ODPOWIEDZIALNA ZA to JAK OTRZYMUJĘ opinie o sobie samej i za MOJE UCZUCIA WOKÓŁ tej OPINII.

Wiem też, że bardzo często pragniecie feedbacku po castingu i tak trudno go zdobyć dla Was. Rozmawiamy w tym podcaście na ten temat i obiecuje, że temat ten będzie powracał i dojdziemy do tego mam nadzieję dlaczego tak się dzieje i czy da się to krok po kroku zmieniać.


DUŻO wsparcia posyłam do Was PIĘKNYCH UTALENTOWANYCH NIESAMOWITYCH ARTYSTÓW !!! Wychodźcie do świata I bądźcie wyjątkowymi, ODWAŻNYMI, ODPOWIEDZIALNYMI, KREATYWNYMI istotami inspiracji. Niezmiennie i cokolwiek by się nie działo – Idźcie za głosem serca.

Zostaw komentarz

Odbierz swoją darmową WIZUALIZACJĘ "PEŁNIA MOCY PRZED CASTINGIEM"

Odbierając wizualizację zapisujesz się na newsletter